kalorifer tesisatındaki su kaçağını bulma

Kalorifer tesisatındaki su kaçağını bulma su kaçağı kapatıcı kimyasallar sayesinde kaçak kırılmadan tamir yapılıyor.  Çözüm Merkezi İstanbul genelinde profesyonel tesisat servisi veren firmadır.

Kalorifer tesisatı su kaçağı dinleyerek , termal kamerayla veya kaçak giderici kimyaal uygulamalar ile tamiri yapılır. En uygun olanı ve devamlı kullanıdğımız servis kimyasal kapatıcalardır.

Kimyasal Kapatıcı ile Kombi Su Kaçağı Kapatma

Kalorifer tesisatındaki su kaçağı nasıl bulunur özellikle kış aylarında insanların karşısına büyük bir sorun olarak çıkmaktadır. Kombi su kaçakları aslında bazı durumlarda güvenlik açısından normal bir durum olabilir fakat genellikle uzun bir süre çalıştırmadığınız için kış aylarında kombi su kaçakları arıza olarak karşınıza çıkmaktadır.

Kombilerde yaşanan su kaçakları için pek çok tesisat şirketi ya da tesisatçı bulunmaktadır. Her kombinin genel olarak çalışma prensibi aynı olsa da farklı markalardaki kombilerin ayarları farklı şekillerde ve farklı yerlerde olabilir. O nedenle kombiniz su kaçırdığı zaman ilk olarak aradığınız tesisat şirketinize kombinizin markasını söylemeniz gerekmektedir. Kombinizin markasına göre deneyimli olan su tesisatçıları geldiğinde daha çabuk ve daha güvenli sonuçlar alabilirsiniz. Genellikle kombi cihazlarınız şu nedenlerden dolayı su kaçırır:

  • Kalorifer tesisatına gerektiğinden daha fazla su eklendiyse
  • Kombinin tesisat borularında ya da bağlantılarında bir sorun varsa
  • Kombinin imbisat adı verilen genleşme tankı deposunda herhangi bir sorun varsa
  • Kombinin su doldurma vanasında bir sorun oluştuysa

Gördüğünüz gibi kalorifer tesisatındaki su kaçağını bulma sorununun 4 temel nedeni vardır. Bu sorunlar genellikle profesyonel tesisatçılar tarafından kolayca çözülebilmektedir. İlk soruna bir göz atarım. Kombilerde bir devre basıncı bulunmaktadır ve normal basınç 1,5 bar olarak bilinmektedir. Kombilerde tesisat basınç değerleri değiştirilebilmektedir. Bu işlemi telefondan herhangi bir tesisatçı size anlatarak da yapabilirsiniz. Kombide su kaçağı varsa bir de kombideki ekranda hata veriyorsa tesisat tahliye vanasından ya da evinizdeki kalorifer peteklerinizden herhangi birinin üst köşesinde yer alan hava alma vidasından oynama yaparak kalorifer tesisat basıncı değerini 1.5 bara indirebilirsiniz. Bu durum kalorifer tesisatına gerektiğinden fazla su eklendiğinde gerçekleşir ve bu yollarla suyu boşaltmış olursunuz. Tesisat borularında bir sorun varsa bu sizin yapabileceğiniz bir işlem değildir. Mutlaka bir tesisat şirketi ile görüşerek size bir su tesisatçısı çağırmalarını istemelisiniz. Tesisatçılar borulardaki ya da bağlantılardaki sorunları kısa sürede tespit ederek çözüm yolunu bulurlar. Genleşme tankı borusunda da ya da su doldurma vanasında bir sorun varsa bu durum da yine aynı şekilde su tesisatçılarının çözebileceği bir durumdur. Kombi su kaçağı olmaması için düzenli kontrol yaptırmalısınız.

Be the first to comment

Leave a comment