Fayans ve kalebodurların altındaki su patlaklarını bulma

Kullanılan binalarda bulunan su tesisatlarında çıkan sorunlardan bir tanesi su kaçaklarıdır. Su kaçaklarının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Söz konusu nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Kalitesiz boruların kullanılması
  • Kullanılan boruların eskimiş olması
  • Kalitesiz işçilik

Fayans ve kalebodur ların altındaki su patlaklarını bulma

Yukarıdaki nedenlerin dışında da farklı nedenler olsa da genel olarak bunlar daha fazla kaçağa neden olmaktadır. Eskiyen ya da kalitesiz borularda zamanla çatlaklar oluşmakta ve buralardan su sızıntısı olarak kaçağa dönüşmektedir. İşçiliğin kalitesiz olması durumunda ise özellikle bağlantı noktalarının yeteri kadar özenli yapılmamasından dolayı buralarda kaçaklar meydana gelebilmektedir. Fayans ve kalebodurların altındaki su patlaklarını bulma yöntemleri burada devreye girmekte ve insanları büyük bir sıkıntıdan kurtarmaktadır.

Su kaçaklarının fayans ve kalebodurların altında olması durumunda anlaşılması zor olabilmektedir. Bunun için aşağıda görülen olaylardan bir ya da birkaçının görülmesi durumunda kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumlar şunlardır:

  • Alt katta su damlamaları olması
  • Fayans arasında bulunan derz dolgusunun aniden renk değiştirmesi
  • Evde bulunan haşerat sayısının anlamsız bir şekilde aniden artması
  • Evdeki musluklar kapalı iken su saatinin dönmesi
  • Su faturasının aniden artması

Yukarıdaki durumların görülmesi durumunda eve müdahale edilmesi gerekmektedir. Fayans ve kalebodurların altındaki su patlaklarını bulma yöntemleri ile kaçağın tam yeri tespit edilmeli daha sonra ise bulunan kaçak tamir edilmelidir. Su kaçaklarının bulunması için farklı cihazlar kullanılmakta ve bunlar sayesinde kaçaklar kısa sürelerde bulunabilmektedir.

Fayans ve kalebodurların altındaki su patlaklarını bulma yöntemleri sırasında kullanılan cihazlardan bir tanesi akustik ses dinleme cihazlarıdır. Bu cihazlar suyun boru içerisinde oluşturduğu sesi tespit edebildiğinden kaçaklar rahat bir şekilde bulunabilmektedir. Çünkü kaçaklarda meydana gelen sesler diğer bölgelere göre daha farklıdır. Fakat kaçakların çok küçük olması durumunda ses gelmeyebilir. Bu durumda da tesisat kapalı hale getirilmekte ve biraz basınç verilmektedir. Böylece ses durumu daha fazla olacağından tespit durumu daha kolay yapılmaktadır. Kaçağın yeri tam olarak tespit edildikten sonra sadece o bölge kırılmaktadır. Fayans ya da kalebodur altına böylece ulaşılmakta ve hasarlı boru tamir edilmektedir. Böylece eve fazla hasar vermeden tamir işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Be the first to comment

Leave a comment