su tesisatında kaçak tespiti

kırmadan su kaçağı bulma

Su tesisatında kaçak tespiti sorunları büyümeden evvel yaptırmak çok büyük önem arz etmektedir. Zira sorun büyüdükten sonra yapacağınız masraf ve vereceğiniz zahmet büyük oranda artış gösterecektir. Su sızıntısını tespit etmek adına kendi başınıza birkaç test yaparak bunu başarmanız kesin olmamak ile birlikte mümkündür. Örnek vermek gerekirse su sızıntısını ilk başta su faturanıza bakarak anlamanız mümkün olabilir. Eğer ki su faturanız normalden fazla geliyor ve özellikle de sürekli olarak artış gösteriyorsa bu sorunun meydana geldiği anlamına gelebilmektedir. Ve yahut küflenme ya da nemlenme gibi bir sorun evinizin duvarlarında yaşanıyorsa yine aynı şekilde kaçak olma ihtimali bulunmaktadır.

Tesisatta kaçak neden oluşur

Su kaçağı genel olarak eski yapılar içerisinde sıklıkla görülen bir olaydır. Çünkü yıllar içerisinde borular çok eskiyebiliyor ve en nihayetinde çürümeye mahkûm olabiliyor. Bu da sızıntı için önemli bir sebep olmaktadır. Ayrıca bazı binalar içerisindeki su tesisatı da tam manası ile iyi döşenmemiş ve yahut maliyetten kaçmak adına ucuz malzemeler kullanılarak döşenmiş olabilmektedir. Tabii bu da su tesisatında sızıntılara sebebiyet vermektedir. Bu tür yapılar içerisinde bulunan insanların mutlak suretle su kaçağı tespiti yaptırmaları gerekmektedir.
Su sızıntısının olduğu yerlerden bir tanesi de tuvalet ve banyolardır. Buralardaki atık su giderine kimi zaman sert ve büyük maddeler atılmaktadır. Bu da borunun hemen tıkanmasına neden olarak su sızıntısı oluşturabilmektedir. Burada oluşan bir kaçağın onarılması ise diğerlerine göre biraz daha zahmetli ve pis olacaktır. Bu yüzden çalışacağın su tesisatçısının titiz olmasına dikkat etmeli ve tecrübeli olmasını önemsemelisiniz. Aksi takdirde komşularınızın tuvalet ve banyolarına da aynı sıkıntıları yansıtma ihtimali bulunmaktadır. Özellikle de bu tür yerlerde su kaçağı tespiti için kırma yapılması çok büyük sorunlara yol açacaktır. Bu nedenle de su kaçağı tespit cihazı ile kırmaya dökmeye lüzum kalmadan tespit aşamasının tamamlanması gerekmektedir.
Su kaçağının olup olmadığı kontrol etmek için belli başlı şeylerden bahsettik ancak kaçağın nereden olduğu kendiniz anlamanıza imkân yoktur. Ancak bir tesisatçı elindeki kaçak tespit cihazı ile bunu anlayacaktır

Be the first to comment

Leave a comment