su tesisatında kaçak olduğunu nasıl anlarız

Su tesisatında kaçak olduğunu nasıl anlarız ; su tesisatı test pompaları , akustik dinelme ve termal kamera sistemleri ile kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Çözüm Tesisat olarak kullandığımız bu cihazlar sayesinde yapıyı kırmadan önce arızanın noktasını belirliyoruz.

Bireysel olarak su tesisatında kaçak olduğunu anlamak için alt komşunun tavanına bakabilirsiniz küflenmeye veya su damlacıkları varsa kaçak var demektedir. Bir diğer yol ise temiz su tesisatında kaçak olduğunu anlamaya yarar dairede su kullanımını kesinlikle yapmayın damlayan musluk varsa iyice sıkın sifonunda su kaçırmadığından eminseniz su saatinin değerlerini kontrol edin bir müddet bekledikten sonra evde kullanım yapmadan tekrar bakın eğer oynama var ise kesinlikle kaçak vardır veya su sayacı bozuktur.

Su Tesisatında Kaçak Bulma

Eğer su kaçağı tavandan yüzeye çıkmış ise su kaçağını ilk belli eden şey tabii ki alt komşunuzun size şikâyete gelmesi olacaktır. Bunun dışında su kaçağını anlamanızın farklı yolları vardır.

Su tesisatında kaçak olduğunu nasıl anlarız işte sizin için bazı küçük detaylar:

 • Alt dairenin banyo veya mutfağının olduğu yerde sararmalar ve sıvada dökülmeler başlar.
  Yan dairenin duvarlarında nemlenme ve sararmalar görülür.
  Banyoda veya mutfakta fayans aralarında sararma ve nemden dolayı kararma görülür.
  Duvarda nemlenme oluşur ve duvarda ıslak bir görüntü oluşur
  Mutfak veya banyo su kaçağı nerede ise oralarda kötü kokular yayılmaya başlar.
  Su vanası kapatıldığı halde su sayacı dönmeye devam eder.
  Su faturası her zamankinden fazla gelmeye başlar.

İşte bütün bu belirtiler su kaçağının olduğunu gösterir. Bilinen bir yanlış da birçok kişi oturdukları binanın yeni yapılması nedeniyle böyle bir sorunun olmayacağını düşünmektedir. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Tesisat için kullanılan borular sağlam değil ise veya aniden gelen basınçlı su borulara zarar verir ise su kaçağı kesinlikle görülebilir. Bu nedenle yaşadığınız binanın yeni olduğunu düşünerek böyle bir şeyin olmayacağını kesinlikle düşünmeyin.

Su kaçağı tespiti için bu belirtiler var ise kısa sürede bir tesisat firması ile görüşmeniz gerekir. Yoksa sorun giderek büyür ve içinden çıkılmaz bir hale gelir. Komşularınız ile bu konuda sorunlar yaşayabilirsiniz ve buda yaşadığınız yerde huzursuz bir ortamın oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu sorunun çözümü için alanında uzman olan bir tesisat firması ile görüşmelisiniz.

Su kaçağının tespit edilmesi için cihazla su kaçağı tespiti yapan tesisat firmaları ile görüşmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Cihazla su kaçağı tespiti yapan firmalar kullandıkları kameralar veya dinleme cihazları yardımı ile kısa sürede su kaçağının olduğu yeri tespit edebilir. Bu tespit işlemi sonrasında su kaçağındaki sorunu gidermek için birkaç tane fayansı kırarak su kaçağının olduğu yeri açarlar. Burada sorunun giderilmesi için gerekli işlemleri yaptıktan sonra tekrar kırılan yerleri onarıp temizleyerek sizi bu sorundan kurtarmış olurlar.

Be the first to comment

Leave a comment