evde su kaçağı bulma yöntemleri

Evde su kaçağı bulma yöntemleri profesyonel kameralı cihaz robot kullanılarak yapılır İstanbul geneli yer tespiti servisi için bizi arayabilirsiniz. Daire içinde alt kata su sızıntısı varsa bulmanın profesyonel yöntemi var.

Evin içinde su kaçağı bulma yöntemleri nelerdir ? Bireysel olarak bir kaç test yapablirsiniz ama kesin sonuç sağlamayabilir. Alt kısımda maddeleri sırası ile yapınız.

  • Evdeki tüm muslukları kapayın. Sifonun musluğu en çok unutulan yerdir onuda kapayın.
  • Su sayacını kontrol edin değerlerini bir yere not alın veya fotoğrafını çekin. Belli zaman aralıkları ile kontrol edin evde kesinlikle su kullanımı yapmayın.
  • Eğer evde kullanım olmadığı halde sayaç hareket ediyorsa mutlaka temiz su borularında kaçak vardır.
  • Pis su kontrolü mavi , kırmızı ve çeşitli renklerde su boyalarını kullanabilirsiniz. Giderlerin içine sıra ile dökerek suyun nereden geldiğini anlayabilirsiniz. Ancak bu bizim tespit ücretimizden daha pahalı ve uğraştırıcı olacaktır.

Tüm bunlara gerek yok siz bizim kaçağımızı profesyonel cihazlarınızla bulun diyorsanız iletişim bölümünden size en yakın servisi arayabilirsiniz.

Su kaçağı zemin içerisinde olan tesisat içerisinde meydana geldiği için gözle görülmesi mümkün değildir. Hatta kaçak zemin içerisinde ilerleyip bir yerden yüzeye çıkmazsa kaçağın olduğundan haberiniz bile olmayabilir. Ama elbette ki kaçak zemin içerisinde ilerleyecek ve bir gün kendine bir yer bulup yüzeye çıkacaktır. İşte o zaman su kaçağının belirtileri oluşacak sizde su kaçağı olduğundan haberdar olacaksınız. Sizin için evde su kaçağı bulma yöntemleri işte bu sorunun yanıtını vermeye çalışalım.

Su kaçağını anlamanız o kadar kolay değildir. Ama dikkat edeceğiniz belli başlı bazı detaylar sayesinde kısa sürede su kaçağının varlığını anlayabilirsiniz. Öncelikle eğer su kaçağı temiz su borusunda ise su vanasını kapattığınızda su sayacınız hala dönmeye devam edecektir. Bunu anlamak için de evinizdeki bütün çeşmeleri kapatın ve su vanasını da kapatın daha sonra sayacı takip edin sayaç dönmeye devam ediyorsa işte o zaman temiz su borularında bir su kaçağı vardır. Bunun dışında evde su kaçağı bulma yöntemi bunu anlamanın bir diğer yolu da gelen su faturalarıdır. Eğer temiz su borularında bir kaçak varsa bu elbette ki faturalara da yansıyacaktır. Son birkaç ayda gelen faturalarınızı karşılaştırın eğer tutarlar arasında çok büyük farklar varsa işte o zaman su tesisatınızda kaçak var demektir. Kalorifer tesisatında var olan su kaçakları ise kombinin su seviyesini azalttığı için kombi sürekli olarak su seviyesinin düştüğünü gösterir ve arıza verir.

Bunlar dışında eğer su kaçağı bir şekilde yüzeye çıktıysa o zaman çıktığı yerde çeşitli değişikliklere yol açar. Mesela fayansların aralarında sararma ve kararmalar meydana gelir. Siz fayansları silseniz de bir süre sonra bu renk değişimleri yine olacaktır. Alt katın tavanında sararmalar ve sıvada dökülmeler meydana gelir. Bunun dışında banyo giderinden kötü bir koku gelir. Özellikle kalorifer tesisatında olan su kaçakları ise parkelere zarar vererek kendisini gösterir. Kalorifer tesisatındaki kaçak nedeniyle parkelerde şişmeler ve kabarmalar olur. Buda size ek bir masraf çıkartarak parkeleri değiştirmenize neden olacaktır.

Evde su kaçağı bulma yöntemleri asında bu sorunun yanıtını almak için evinizde var olan değişikliklere dikkat etmeniz gerekir. Ama unutmayın her belirti su kaçağı olmayabilir. Mesela kötü koku gelmesinin bir diğer sebebi de tesisat borularının tıkanmasından dolayı olmaktadır. Bu nedenle kaçağın olup olmadığını tespit etmenin ve kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmanın en kolay yolu ise bir tesisat firmasına haber vermektir.

Be the first to comment

Leave a comment