Bu gün su kaçağı sadece evlerimizde görülen bir durum değildir. Tesisatın dışarıdan gelmesi ve buna bağlı sorunlar yaşamamız evlerimizde meydana gelen su kaçaklarından farklılık göstermez. Üstelik bu durumda birden çok kişinin mağdur olması söz konusudur. Dış hatlarda meydana gelen kaçakları önlemek, evde meydana gelen kaçaklara nazaran daha zordur. Dış hat su kaçaklarının evlerimizde meydana gelen su kaçaklarından farkı; dış etkenlerin dış hat su kaçaklarını daha çok etkilemesi olarak gösterebiliriz. Hava şartları, tesisatın, dışarıda kaldırabileceği basınçtan fazlasına maruz kalması ve zamanla kendini bırakarak patlaklara ve su kaçaklarına sebep olması olarak gösterebiliriz.

Sorun Yok Çözüm Var

Üstelik bu kaçakların belirlenmesinde kullanılan teçhizatların ev ortamına göre daha az performans sağlamaları onarım süreci zorlaştırmakla beraber, mağduriyet süresi üzerinde de olumsuz etkileri de vardır. Bunun başlıca nedenleri arasında dışarıda ki onarım sürecinin çoğu zaman hava durumuna bağlı olarak değişkenliğe maruz kalması olarak gösterebiliriz. Çünkü soğuk havalarda yapılan bu onarım işleri hem onarımı yapan ekibe zorluk çıkaracağı gibi hem de az önce yukarıda bahsettiğimiz modern araçların performansını olumsuz yönde etkileyecek ve onarım süresini uzatacaktır. Dış hat kaçakları çoğu yetkili kişi tarafından özensiz olarak yapıldığından sorun sadece biraz ertelenmekten öteye gitmemektedir. Bunun için uzman kişiler tarafından gerekli belirlemeler yapıldıktan sonra bu konu üzerine titizlenilmesi tüm tesisattan yararlanan kişilerin faydasına olacak ve maliyet olarak daha az fiyatlara mal olacaktır. Aksi durumlarda tekrarlayan sorunlara vereceğiniz ücretler başta gözünüze gelmese bile birleştiğinde çok büyük rakamlara ulaşacaktır.

İşte tüm bunlardan sebep, dış hat su kaçaklarının zamanında önünün alınması ve mağdur olunmaması adına uzman kişilere başvurmak yapacağınız en doğru şey olacaktır. Eski usuller ile yapılan tamiratlar bu gibi tesisat arızalarında çoğu zaman sorunu ötelemekten ileriye gitmemektir. Bu da sizler açısından büyük maliyetlerle sonlanmaktadır. Dış hatlarda su kaçağının önlenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise; küçük bir sızıntı için tüm dış hat tesisatının değiştirilmesi gibi yollara başvurarak para kazanmayı hedefleyen firmalar olmalıdır. Unutmayınız ki bu günün teknolojisi ile bu durumlar noktasal onarımlarla modern bir şekilde giderilebilmektedir.

Be the first to comment

Leave a comment