evde su kaçağı yapan tesisatın bulunması

Evde su kaçağı yapan tesisatın bulunması için servis veren İstanbul tesisat firmaları telefon numarası 0532 736 48 79 dur.

Günümüz gelişen teknolojisiyle beraber evde su kaçağı yapan tesisatın bulunması işlemleri büyük ölçüde kolaylaşmıştır. Gelişen su kaçağı tespit cihazlarıyla birlikte su kaçağı kaynak noktası artık noktasal olarak çok daha hızlı tespit edilebilmektedir. Eski, güncelliğini yitirmiş tecrübeye dayalı tespit yöntemleri artık geçerliliğini yitirmiştir. Eski, tecrübeye dayanan tespit yöntemleri yüzünden hem işlemler oldukça uzun sürmekte hem de evin çeşitli bölgelerinde gereksiz kırık dökükler oluşmaktadır. Bu kırık dökükler evin estetiğini bozmaktadır. Gereksiz işlemlerden ötürü çok kısa sürebilecek olan kaçak tespit işlemi, bu eski teknikler yüzünden çok vakit kaybettirebilmektedir. Bunun yanı sıra eski yöntemlerle yapılan tespitlerle ev veya işyeri sahibi gereksiz yere moloz yığıntılarıyla uğraşmak zorunda kalacaktır.

Gelişen su kaçağı tespiti yöntemlerinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Evde su kaçağı yapan tesisatın bulunması gelişen bu su kaçağı tespit yöntemleri şunlardır:

  • Akustik dinleme cihazı
  • Kanal – boru görüntüleme kameraları
  • Termal kamera aletleri
  • Nemölçer cihazı

İlk olarak akustik dinleme cihazını ele alalım. Akustik dinleme cihazı, su kaçağının kaynağının sesini duyarak onu tespit eder. Ve tespiti yapacak kişiye noktasal bir tespit sağlar. Eğer temiz su kaçağı varsa, temiz su kaçağı duvarlarda, tavan ve tabanlarda çok geniş bir yayılım göstermektedir. Bu geniş yayılımla beraber geleneksel yöntemlerle yapılan tespit işlemlerinde, kaynak bulunana kadar ev veya işyerine oldukça zarar verilir. Oysa bu cihaz noktasal bir tespit yapıp, tek fayans kaldırılarak sorunun halledilmesini sağlar.

Diğer tespit cihazlarını açıklamaya devam edersek, kanal – boru görüntüleme kameraları ise atık su borularının içini görüntüleyebilmektedir. Pimaş boru hattındaki bütün sorunları noktasal bir tespitle belirler. Atık su kaçaklarının kaynak tespiti yanı sıra tıkanıklık benzeri durumlarda da sıklıkla tercih edilen aletlerdendir. Termal kamera aletleri ise ısıyı baz alarak noktasal bir tespit işlemi yapmaktadır. Genelde sıcak su tesisatı kaçaklarının tespitlerinde kullanılır. Bunun yanı sıra boruların geçtiği güzergâhlar da bu aletle rahatlıkla tespit edilebilmektedir. Termal kamera ileevde su kaçağı yapan tesisatın bulunması işlemi yapıldıktan sonra, teyit etmek amacıyla bir de akustik cihazla tespit edilir. Nemölçer cihazı ise kaçağın bulunduğu ortamın bağıl nem değerlerini baz alarak bir tespit işleminde bulunur.

Be the first to comment

Leave a comment